PCN13-44S-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H11205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN13-44S-2.54DSA(71)
Description
CONN DIN RCPT 44POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN13-44S-2.54DSA(71) Models
Category
Level, Class
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
44
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)