PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H124259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 48POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10EA-48S-2.54DSA(72) Models
Category
Style
C
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Features
Board Lock
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
48
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)