PCN10B-96S-2.54DS(72)
PCN10B-96S-2.54DS(72)
PCN10B-96S-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H124249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10B-96S-2.54DS(72)
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
PCN10B-96S-2.54DS(72) Models
Category
Style
R
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
96
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)