PCN10A-96S-2.54DS(72)
PCN10A-96S-2.54DS(72)
PCN10A-96S-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H124247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10A-96S-2.54DS(72)
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
PCN10A-96S-2.54DS(72) Models
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)