PCN10A-48P-2.54DS(72) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 63
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 15
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
48 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
PCN10A-48P-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H124242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10A-48P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 48POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCN10A-48P-2.54DS(72) Models
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Termination
Solder
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
48
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
48
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)