PCN10-96P-2.54DSA(77) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 228
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 519
In Stock: 87
In Stock: 1
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 573
In Stock: 588
In Stock: 326
Image for PCN10-96P-2.54DSA(77) is not available
PCN10-96P-2.54DSA(77)
DigiKey Part Number
PCN10-96P-2.54DSA(77)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-96P-2.54DSA(77)
Description
CONN DIN HDR 96POS
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole
Category
Number of Rows
3
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)