MDF7C-30DP-2.54DSA(95) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Image for MDF7C-30DP-2.54DSA(95) is not available
MDF7C-30DP-2.54DSA(95)
DigiKey Part Number
26-MDF7C-30DP-2.54DSA(95)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7C-30DP-2.54DSA(95)
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Style
Voltage Rating
250VAC