LF13WBRB-11P_viewB
LF Series Waterproof Connectors
LF13WBRB-11P
DigiKey Part Number
26-LF13WBRB-11P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBRB-11P
Description
CONN RCPT MALE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF13WBRB-11P Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
11
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C