LF13WBR-20P
DigiKey Part Number
HR1932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBR-20P
Description
CONN RCPT MALE 20P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF13WBR-20P Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C