LF10WBR-4S
DigiKey Part Number
HR557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBR-4S
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
LF10WBR-4S Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Silver
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
10A
Voltage Rating
125VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C