LF10WBP-12P(31)
DigiKey Part Number
H126615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBP-12P(31)
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
LF10WBP-12P(31) Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Active
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C