KW30-10S-1H(800) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KW30-10S-1H(800) |
Description | CONN HDR 1.0MM SMD 10POS R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | KW30-10S-1H(800) Models |
Category | Fastening Type Latch Lock |
Mfr | Insulation Height 0.156" (3.96mm) |
Series | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish - Post Gold |
Connector Type | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Pitch - Mating | Features Pick and Place, Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |