KM32A-10P-SH(W)(800) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KM32A-10P-SH(W)(800) |
Description | RECEPTACLE, 5.0 A, AC 60.0 V, DC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Latch Holder |
Series | Contact Length - Mating 0.079" (2.00mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Material Brass |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Pitch - Mating | Features Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Rows 1 | Insulation Color White |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 5A |