JR21RK-16S
JR21RK-16S
JR21RK-16S
DigiKey Part Number
JR21RK-16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JR21RK-16S
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
JR21RK-16S Models
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
21
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.941" (23.90mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C