JR16JK-10P
DigiKey Part Number
H124100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JR16JK-10P
Description
CONN JACK MALE 10P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
JR16JK-10P Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Obsolete
Color
Silver
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Features
Backshell, Cable Clamp
Shell Size - Insert
16
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
5A
Termination
Solder Cup
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C