IT8M-120P-BGA-0H
DigiKey Part Number
26-IT8M-120P-BGA-0H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT8M-120P-BGA-0H
Description
CONN MEZZANINE 120 POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
190 (120 + 70 Power) Position Connector Plug, Non-Gendered Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT8M-120P-BGA-0H Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
32mm ~ 46mm
Part Status
Active
Height Above Board
0.285" (7.24mm)