IT8-120S-22H
DigiKey Part Number
26-IT8-120S-22H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT8-120S-22H
Description
Interconnect Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Interposer Stacking Gold
EDA/CAD Models
IT8-120S-22H Models
Category
Number of Rows
5
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Stacking
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
22mm
Connector Type
Interposer
Height Above Board
0.764" (19.40mm)