IT3-300P-40H(03)
DigiKey Part Number
H11808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT3-300P-40H(03)
Description
CONN INTERPOSER 300P STACK GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Position Connector Interposer Stacking Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT3-300P-40H(03) Models
Category
Number of Rows
60
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Stacking
Series
Features
Locking
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Interposer
Mated Stacking Heights
15mm ~ 40mm
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.069" (1.75mm)