IT-P-2P-35H(11)
DigiKey Part Number
H122458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT-P-2P-35H(11)
Description
CONN HEADER 2POS 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Stacking 2 position 0.472" (12.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT-P-2P-35H(11) Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.787" (19.99mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
1
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
60A per Contact
Style
Voltage Rating
300V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
35mm