Image for HVH-280-3P-6.5DS is not available
HVH-280-3P-6.5DS
DigiKey Part Number
26-HVH-280-3P-6.5DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVH-280-3P-6.5DS
Description
AUTOMOTIVE CONN, RA, 6.5MM, THT,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.256" (6.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVH-280-3P-6.5DS Models
Category
Insulation Height
0.500" (12.70mm)
Mfr
Contact Shape
Rectangular
Series
Contact Finish - Mating
Tin
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Board Lock
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
30A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
600VAC/DC
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
39.4µin (1.00µm)
Termination
Solder
Applications
Automotive
Fastening Type
Latch Lock
Base Product Number
Contact Length - Post
0.144" (3.66mm)