HR30-7R-12P(31)
DigiKey Part Number
H126567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-7R-12P(31)
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR30-7R-12P(31) Models
Category
Shell Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Shielding
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C