HR30-7PB-12S
DigiKey Part Number
HR1957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-7PB-12S
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR30-7PB-12S Models
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C