HR25A-9J-20S
HR25A-9J-20S
HR25A-9J-20S
DigiKey Part Number
HR1865-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9J-20S
Description
CONN JACK FMALE 20P SOLDER CUP
Detailed Description
20 Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25A-9J-20S Models
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Tray
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
20
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
9
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C