HR25-9TR-20S(71)
DigiKey Part Number
HR1449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TR-20S(71)
Description
CONN RCPT FMALE 20P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR25-9TR-20S(71) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
1A
Shell Size - Insert
9
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C