HR25-9TR-16PA(71)
DigiKey Part Number
HR1466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TR-16PA(71)
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD SOLDER
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
HR25-9TR-16PA(71) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Shell Size - Insert
9
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C