HR12-14RA-20SC
DigiKey Part Number
H124058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR12-14RA-20SC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 20POS PNL MT
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
EDA/CAD Models
HR12-14RA-20SC Models
Category
Mounting Feature
Flange
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Snap-In
Series
Orientation
Keyed
Active
Housing Color
Black
Connector Type
Receptacle Housing
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
For Female Sockets
Shielding
Shielded
Number of Positions
20
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
14
Insert Material
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C