HR12-10RC-10SDL(73)
HR12-10RC-10SDL(73)
DigiKey Part Number
HR12-10RC-10SDL(73)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR12-10RC-10SDL(73)
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
HR12-10RC-10SDL(73) Models
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Connector Type
Features
Board Lock, Ground
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C