HR10A-7R-6SC(73)
DigiKey Part Number
HR1670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-7R-6SC(73)
Description
CONN RCPT HSNG FMALE 6POS PNL MT
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
EDA/CAD Models
HR10A-7R-6SC(73) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Connector Type
Receptacle Housing
Type
For Female Sockets
Number of Positions
6
Shell Size - Insert
7
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C