HR10A-7J-6SC(73)
DigiKey Part Number
H126251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-7J-6SC(73)
Description
CONN JACK HSG FMALE 6POS INLINE
Detailed Description
6 Position Circular Connector Jack Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
EDA/CAD Models
HR10A-7J-6SC(73) Models
Category
Orientation
Keyed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Shell Material
Zinc Alloy
Bag
Housing Color
Connector Type
Jack Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Type
For Female Sockets
Shielding
Unshielded
Number of Positions
6
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
7
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C