HR10A-10TP-12PC(73)
DigiKey Part Number
HR1659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10TP-12PC(73)
Description
CONN PLUG HSG MALE 12POS INLINE
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
EDA/CAD Models
HR10A-10TP-12PC(73) Models
Category
Orientation
Keyed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Shell Material
Brass
Bag
Housing Color
Connector Type
Plug Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Type
For Male Pins
Shielding
Unshielded
Number of Positions
12
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
10
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C