HR10A-10R-12SC(71)
HR10A-10R-12SC(71)
HR10A-10R-12SC(71)
DigiKey Part Number
HR1679-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10R-12SC(71)
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
EDA/CAD Models
HR10A-10R-12SC(71) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Connector Type
Receptacle Housing
Type
For Female Sockets
Number of Positions
12
Shell Size - Insert
10
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C