HR10A-10J-12SC(73)
DigiKey Part Number
HR1683-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10J-12SC(73)
Description
CONN JCK HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Jack Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-10J-12SC(73) Models
Category
Orientation
Keyed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bag
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Jack Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Type
For Female Sockets
Shielding
Unshielded
Number of Positions
12
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
10
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C