HR08D-12WR-10P(31)
HR08D-12WR-10P(31)
DigiKey Part Number
HR08D-12WR-10P(31)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR08D-12WR-10P(31)
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR08D-12WR-10P(31) Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Last Time Buy
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
12
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.602" (15.30mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C