HIF3BA-50PA-2.54DS(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3BA-50PA-2.54DS(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3BA-50PA-2.54DS(63)
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HIF3BA-50PA-2.54DS(63) Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V