HIF3BA-20D-2.54C(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3BA-20D-2.54C(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3BA-20D-2.54C(63)
Description
CONN SOCKET HSG 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HIF3BA-20D-2.54C(63) Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Features
Polarizing Key
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.100" (2.54mm)