GT50-16P-1H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GT50-16P-1H |
Description | HEADER, 16POS., 1.0MM PITCH, 1.5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.039" (1.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Insulation Height 0.235" (5.97mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish - Post Tin |
Connector Type | Contact Material Brass |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Pitch - Mating | Features Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Rows 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1.5A |