GT50-16P-1H
DigiKey Part Number
26-GT50-16P-1HTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-GT50-16P-1HCT-ND - Cut Tape (CT)
26-GT50-16P-1HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT50-16P-1H
Description
HEADER, 16POS., 1.0MM PITCH, 1.5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.039" (1.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.235" (5.97mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1.5A