FX8CA-60S-SV5(92)
DigiKey Part Number
FX8CA-60S-SV5(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8CA-60S-SV5(92)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8CA-60S-SV5(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.156" (3.96mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)