FX8C-60S-SV5(71)
DigiKey Part Number
H126152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-60S-SV5(71)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-60S-SV5(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)