FX8C-60S-SV(71)
FX8C-60S-SV(71)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-60S-SV(71)
DigiKey Part Number
H126151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-60S-SV(71)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-60S-SV(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.156" (3.96mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)