FX8C-100S-SV5(71)
FX8C-100S-SV5(71)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-100S-SV5(71)
DigiKey Part Number
H126140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-100S-SV5(71)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-100S-SV5(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)