FX6A-40P-0.8SV(71)
DigiKey Part Number
H10793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-40P-0.8SV(71)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6A-40P-0.8SV(71) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
5mm, 7mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.197" (5.00mm)