Image for FX6A-100P-0.8SV2(71) is not available
FX6A-100P-0.8SV2(71)
DigiKey Part Number
FX6A-100P-0.8SV2(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-100P-0.8SV2(71)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6A-100P-0.8SV2(71) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.275" (6.99mm)