FX6-40P-0.8SV2(93)
DigiKey Part Number
26-FX6-40P-0.8SV2(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX6-40P-0.8SV2(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX6-40P-0.8SV2(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-40P-0.8SV2(93)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6-40P-0.8SV2(93) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.275" (6.99mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)