FX6-20S-0.8SV2(93)
DigiKey Part Number
26-FX6-20S-0.8SV2(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX6-20S-0.8SV2(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX6-20S-0.8SV2(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-20S-0.8SV2(93)
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-20S-0.8SV2(93) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 9mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)