Image for FX26-50S-1SV18 is not available
FX26-50S-1SV18
DigiKey Part Number
26-FX26-50S-1SV18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-50S-1SV18
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Floating Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Board Guide
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Floating
Mated Stacking Heights
18mm, 23mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.579" (14.70mm)