FX26-40S-1SV20 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX26-40S-1SV20 |
Description | CONN RCPT 1MM VERT SMD 40POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position Connector Receptacle, Floating Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 3.94µin (0.100µm) |
Connector Type Receptacle, Floating | Mated Stacking Heights 20mm, 25mm |
Number of Positions 40 | Height Above Board 0.657" (16.70mm) |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Base Product Number |