FX26-40S-1SV20
DigiKey Part Number
26-FX26-40S-1SV20TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX26-40S-1SV20CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX26-40S-1SV20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-40S-1SV20
Description
CONN RCPT 1MM VERT SMD 40POS
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Floating Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Floating
Mated Stacking Heights
20mm, 25mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.657" (16.70mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)