Image for FX26-40S-1SV18 is not available
FX26-40S-1SV18
DigiKey Part Number
26-FX26-40S-1SV18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-40S-1SV18
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Floating Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX26-40S-1SV18 Models
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Board Guide
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Floating
Mated Stacking Heights
18mm, 23mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.579" (14.70mm)