FX25-110P-0.4SV
DigiKey Part Number
26-FX25-110P-0.4SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX25-110P-0.4SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX25-110P-0.4SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX25-110P-0.4SV
Description
HEADER, 0.4MM PITCH, SMALL & FLO
Detailed Description
110 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.203" (5.15mm)